معرفی دوره های آموزشی مقاطع مختلف رشته دامپزشکی در دانشگاه های کشور - WILd WoRld DoctoR'S

WILd WoRld DoctoR'S

معرفی دوره های آموزشی مقاطع مختلف رشته دامپزشکی در دانشگاه های کشور
نویسنده : Dr.Yare - ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ بهمن ۱۳۸٧
 

دامپزشکی یکی از دوره های آموزش عالی است که هدف آن تربیت افراد ورزیده در زمینه ی پیش گیری و ریشه کنی و درمان بیماری های دامی و تامین بهداشت عمومی از طریق کنترل بهداشت مواد غذایی با منشا دامی و کنترل بیماری های مشترک انسان و دام است.

دامپزشکی، در حال حاضر در دو مقطع کاردانی و دکترای حرفه ای ارائه می شود.طول دوره کاردانی دامپزشکی ٢ سال است و فارغ التحصیلان این دوره به عنوان کاردان دامپزشک و تحت نضر دکتر دامپزشک،در کلینیک مشغول می شوند.حدود هفتاد و دو واحد درسی دارد که پس از گذراندن آن ها به عنوان همکار و کمک دامپزشک به فعالیت می پردازند.این درس ها شامل درس های عمومی،پایه،اصلی،تخصصی و کارآموزی است.این افراد اجازه ی درمان و تجویز نسخه و دارو و اعمال جراحی را نخواهند داشت و تنها تحت نظر دکتر دامپزشک و به عنوان مسئول پی گیری و واکسیناسیون می توانند به کار مشغول شوند .

بسیاری از شهرها و مراکز استان ها دارای آموزشکده هایی به منظور تربیت کاردان (تکنسین)دامپزشکی هستند.فارغ التحصیلان دوره ی کاردانی دامپزشکی برای ادامه تحصیل می توانند در دوره ی کارسناسی ناپیوسته ی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ادامه تحصیل دهند.

هدف از برگذاری این دوره تربیت کارشناسانی است که امور زیر را انجام دهند:

ـ آزمایش های بیو فیزیکی

ـ بیو شیمیایی

ـ هماتولوژی

ـ آسیب شناسی

ـ باکتری شناسی

ـ ویروس شناسی

ـ قارچ شناسی

ـ انگل شناسی

ـ سم شناسی

ـ تجزیه ی مواد خوراکی(انسان و دام) و سایر آزمایش های مشابه در سطح عالی تر نسبت به دوره کاردانی زیر نظر دامپزشکان عمومی یا متخصص در مراکز آموزشی،پژوهشی و خدماتی در سازمان های ذی ربط.

طول این دوره دو سال است و طی آن هفتاد و چهار واحد درسی شامل درس های پایه،اصلی،اختصاصی و کارآموزی مطالعه خواهد شد.

  

طول دوره ی دامپزشکی در مقطع دکترا به طور متوسط شش سال است و نظام آموزشی آن مطابق آیین نامه ی آموزشی دانشگاه ها و موسسه های آموزشی مصوب شورای عالی برنامه ریزی است و درس های آن به صورت عملی،نظری،عملی-نظری،کارآموزی در خارج از دانشکده و کارورزی(انترنی)است.به هر واحد درس نظری،هفده ساعت،عملی، سی و چهار ساعت و کارورزی و کارآموزی شصت و هشت ساعت اختصاص می یابد.

دانشجویان این دوره علاوه بر مطالعه ی درس های عمومی،پایه،اصلی و تخصصی،مدتی از زمان تحصیل خود را به کارورزی در بیمارستان ها و درمانگاه های دامپزشکی وابسته به دانشکده های دامپزشکی و همچنین به کارآموزی در درمانگاه ها،کشتارگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی و مراکز دامپزشکی استان،شهرستان،بخش،دهستان،روستا ها و مناطق دام داری،اعم از دامداری های صنعتی و سنتی مشغولند.

دانشجویان در طی این دوره حدود دویست و بیست واحد درسی خواهند داشت و به طور کلی تحصیل در این رشته نیاز به علاقه ی مبرم و تلاش پی گیر دارد و دانشجویان این رشته اطلاعات وسیعی را در زمینه ی دام های بزرگ(اسب و گاو و گوسفند و...)،آبزیان،طیور،زنبور عسل، حیوانات دست آموز خانگی و حیوانات وحشی(دام های کوچک)کسب می کنند که مشتمل بر حالت های طبیعی و جنبه های بیماری آن هاست.

دانشجویان علاوه بر این امر باید مهارت و توانایی لازم را در انجام تکنیک های جراحی و مامایی و روش های تشخیص به دست آورند و به طور کلی حدود چهار هزار ساعت آموزش کلاسیک و آزمایشگاه و بالینی برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته شده است.

دانشجویان رشته دامپزشکی برای  پایان  دوره ی  تحصیلات خود موظف به ارائه ی پایان نامه ی دکترا(شش واحد)است که زمان آن پس از اتمام حداقل صد و شصت واحد درسی است.

در حال حاضر دانشکده های متعدد دامپزشکی که دارای مقطع دکترا در کشور هستند چند دانشکده ی متعلق به وزارت فرهنگ و آموزش عالی است(دانشکده های دامپزشکی تهران-شیراز-کرمان-اهواز-ارومیه-مشهد و شهرکرد)و چند دانشکده نیز متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی است(تهران-کرج-گرمسار-تبریز-ارومیه-شهرکرد و کازرون)

امروز به علت گستردگی علم دامپزشکی یک فارغ التحصیل این رشته پس از فارغ التحصیل شدن یا هنگام ورود به بازار کار باید همواره از آخرین اطلاعات علمی دامپزشکی  از طریق طریق نشریات تخصصی و حرفه ای و شرکت در سمینارها و کنگره های  مختلف مطلع باشد و خود را از لحاظ علمی و تکنیک های تشخیصی و درمانی در حد قابل قبولی حفظ کند.

تخصص های دامپزشکی

به علت گستردگی دامپزشکی و گرایش های فراوان و زمینه های کاری متعدد در این رشته اکثریت دامپزشکان سعی میکنند در یک گرایش خاص یا تعداد محدودی از حیوانات کار و مطالعه کنند.مثلا عده ای فقط روی حیوانات اقتصادی-عده ای بر روی طیور و برخی در زمینه ی حیوانات خانگی کار میکنند.

از جمله تخصص های مهم این رشته:

-بهداشت مواد غذایی و کنترل کیفی محصول و فرآورده های دامی نظیر

بهداشت و بازرسی صنایع شیر

-بهداشت و بازرسی گوشت

-صنایع غذایی با منشا دامی نظیر خاویار

-سوسیس – کالباس – همبرگر – کنسرو های غذایی و فرآورده های دریایی

-کنترل کیفی و بهداشتی مواد غذایی از نظر آلودگی های میکروبی و شیمیایی و فساد غذایی و مسمومیت های حاصله از آن هاست.

دوره های  تخصصی دکترای دامپزشکی در داخل کشور عبارتند از:

-  پاتولوژی دامپزشکی

 - علوم آناتومی (تشریح و بافت شناسی)

- جراحی دامپزشکی

- بیماری های داخلی دام های بزرگ

- بیماری های داخلی دامهای کوچک

- مامایی و بیماری های تولید مثل دام

- کلینیکال پاتولوژی

- انگل شناسی

- میکروبیولوژی

- بیماری های طیور

- بهداشت و بیماری های آب زیان

-بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی و رادیولوژی

به طور معمول هر دو سال یک بار از طریق انجام آزمون کتبی- گزینش و مصاحبه ی علمی نسبت به پزیرش دستیاران دوره های تخصصی اقدام می شود.کسانی می توانند در آزمون ورودی دوره ی دستیاری دامپزشکیشرکت نمایند که معدل نمره های درس های دوره ی دکترای عمومی آن ها بالای پانزده باشد.

 

به طور کلی دوره های تخصصی دامپزشکی چهار سال است که طی این مدت  شصت  الی شصت و شش واحد درسی (بسته به نوع تخصص) گذرانده خواهد شد.  

علاوه بر دوره های تخصصی که از آن ها نام برده شد فارغ التحصیلان دوره ی دکترای عمومی دامپزشکی می توانند در دوره های تخصصی برخی از رشته های علوم پایه پزشکی نظیر :

قارچ شناسی

-   ویروس شناسی

-   فیزیولوژی

-    انگل شناسی

نیز ادامه تحصیل دهند.

امید است که مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گیرد .


 
comment نظرات ()
 
 Persian Pet

Powered by Abzarak.com
Powered by
Abzarak.com
Powered by
Abzarak.com